Bardzo krótko o historii beatboxu

Aby zrozumieć, jak powstał beatbox, musimy cofnąć się w czasie, nie do lat 80., jak podaje większość źródeł, lecz aż do początków cywilizacji. Lata 80. uznaje się za początek współczesnej sztuki „wokalnego instrumentalizmu”, jednak dźwięki i dźwiękonaśladownictwo towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna.

Potrzeba wyrażania siebie, emocji i kreatywności to podstawowe aspekty beatboxowania, które wpisują się również w dzisiejszą definicję tej sztuki. Jeśli jednak dodamy do tego jego praktyczne zastosowanie w codziennym życiu, ukaże nam się obraz pierwszych ludzi, którzy polując naśladowali odgłosy zwierząt, komunikowali się za pomocą prostych sygnałów, modlili się i śpiewali. Muzyka i dźwięk towarzyszą nam od zawsze, choć ich forma i rola zmieniały się na przestrzeni wieków.

Beatboxerzy czerpią dziś inspirację z bogactwa kulturowego całego świata, na przykład z techniki śpiewu Inuitów, której element określamy mianem „sucker punch”, czy z mongolskiego śpiewu gardłowego, który przekształcono w tzw. „human bass sound”.

Podróżując dalej w czasie, odkrywamy ogrom różnorodnych technik śpiewu i manipulacji dźwiękiem, aż w końcu docieramy do lat 80+., kiedy beatbox otrzymuje swoją nazwę i zaczyna przybierać znaną nam dziś formę. To właśnie wtedy powstają pierwsze zespoły a cappella, które odważnie włączają dźwiękonaśladownictwo do swoich utworów i aranżacji. Muzycy urozmaicają swoje występy nietypowymi akrobacjami wokalnymi i eksperymentami, przyczyniając się do rozwoju sztuki tworzenia dźwięków wyłącznie za pomocą ciała.

Raperzy tacy jak Doug E. Fresh i Biz Markie wyróżniali się na scenie swoimi umiejętnościami beatboxowymi, jednak to Rahzel uznawany jest za ojca chrzestnego beatboxu, głównie dzięki wprowadzeniu nowych technik oraz przeniesieniu beatboxu na nośniki muzyczne, co znacząco przyczyniło się do jego popularyzacji.

A dziś?
W ciągu ostatnich 20 lat beatbox przeszedł ogromną transformację i stał się powszechnie znany. Organizowane są międzynarodowe zawody beatboxowe, a artyści występują w telewizji, reklamach i mediach społecznościowych. Celebryci chętnie prezentują swoje umiejętności, przyczyniając się do dalszego wzrostu popularności tej formy ekspresji.


Sztuka naśladowania dźwięków okazuje się niezwykle przydatna w teatrze, muzyce i szeroko pojętej rozrywce. Beatbox staje się również narzędziem wspierającym naukę poprawnej wymowy, rozwoju dykcji oraz budowania pewności siebie.